A tree-planting action was held in Baku's Mushfigabad settlement under the joint organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources and the State Support Agency for Non-Governmental Organizations.
With the participation of employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources, eco-volunteers, students and teaching staff of school-lyceum No. 6 of Baku, Eldar pine and olive trees suitable for the soil and climate conditions of the Absheron penin
Tree planting actions continue in the "Year of Solidarity for the Green World". The next action was held today, the second Wednesday of Nowruz holiday, Fire Wednesday, in Mushfigabad settlement.
A tree-planting action was held in Mushfigabad settlement with the participation of employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources, representatives of the Public Union for the Development of Moral Values "Jigir" and eco-volunteers.
On Water Wednesday, the harbinger of spring, employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources and eco-volunteers planted trees together with students of Azerbaijan State University of Economics and contributed to our nature on the first signific
A tree planting campaign was held in Mushfigabad settlement under the organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources and "Global Media Group".
The employees of the Sabunchu and Binagadi Youth Houses operating under the Ministry of Youth and Sports, young people and eco-volunteers joined the tree planting action organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources.
Under the organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Union of Voluntary Organizations of Azerbaijan, with the participation of more than 50 volunteers, 1000 olive, cypress and Eldar pine trees were planted in Mushfigabad settlem
Today, within the framework of the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev, who always attached great importance to the expansion of green areas and environmental health, representatives of the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of E
Today, a tree-planting action dedicated to the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev was held under the joint organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources and the New Azerbaijan Party.
The next tree-planting event, organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources, was led by the employees of the Ministry, the State Committee for Work with Religious Organizations, the Azerbaijan Institute of Theology, the Fund for Propagation o
Under the organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources, with the participation of employees of the "Bravo" market chain and eco-volunteers, trees suitable for the soil and climate conditions of the Absheron peninsula were plante