A tree-planting action was held in Baku's Mushfigabad settlement under the joint organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources, YAP Yasamal District Organization and Yasamal District Executive Authority.
Volunteers contributed to "Earth Day" by planting trees
icon donation 19 April 2024
In connection with April 22 "Earth Day", a tree-planting action was held in Mushfigabad settlement under the joint organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Azerbaijan Youth Fund and the Union of Voluntary Organizations
Tree planting actions continue within the framework of the "Year of Solidarity for the Green World".
icon donation 14 April 2024
Volunteers of the "Young Volunteers" Public Union joined the next tree planting action organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources within the "Year of Solidarity for the Green World".
icon donation 07 April 2024
The State Agency for Compulsory Medical Insurance, the State Agency for Safe Conduct of Work in Industry and Mining Control of the Ministry of Emergency Situations, the Association of Azerbaijan Construction Materials Manufacturers and Children No. -Youth
Within the framework of "the province of Hamraylik in the name of the green world", the policy of renewing trees was passed.
icon donation 06 April 2024
With the joint organization of the State Aid to the Nazirli and Natural Resources Organizations, a restructuring action was taken in the town of Musfiqabad, Bakin.
Tree planting actions continue in the "Year of Solidarity for the Green World".
icon donation 30 March 2024
A tree-planting action was held within the framework of the "Year of Solidarity for the Green World" under the joint organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Accounts Chamber of the Republic of Azerbaijan.
The General Customs Department of Air Transport contributed to the tree planting actions held within the framework of the "Year of Solidarity for the Green World"
icon donation 29 March 2024
A tree-planting action was held in Baku's Mushfigabad settlement with the participation of employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources, representatives of the General Customs Department of Air Transport, and eco-volunteers.
icon donation 18 March 2024
The next tree-planting action in the "Year of Solidarity for the Green World" was jointly organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources and "Azerbaijan Airlines" Closed Joint Stock Company in Mushfigabad settlement of Baku